Yatcim.com: Yat kiralama & Mavi Yolculuk Turları | Mavi Yolculuk Turları Kategorisinde bulunan Yatlar (4)

Lütfen bekleyiniz...

Yükleniyor...

Kampanyalar

Ücretsiz olarak yatcim.com tekne sahibi olun & hemen rezervasyon almaya başlayın!

Kampanyaları Göster

En Popüler Mavi Yolculuk Turları Lokasyonları

Mavi Yolculuk Turları yapabileceğiniz en popüler lokasyonlar ve rotalar

Marmaris Mavi Yolculuk Turları Rotaları

Mavi Yolculuk Turu Tekneleri

Türkiye bölgesindeki mavi yolculuk turları için tercih edebileceğiniz diğer tekneler

Sorunuz mu var?

Deneyimli tatil danışmanlarımız haftanın 7 günü size yardımcı olmak için sorularınızı bekliyorlar.

İletişim

0850 441 05 92

E-Posta

iletisim@yatcim.com

Whatsapp

+90 0536 653 1152

Kiracılar ve Tekne sahipleri için özel olarak hazırlanmış Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Yolculuk Turlarıyla En Güzel Koyları Keşfedin

Mavi tur, Halikarnas Balıkçısı adıyla bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu gibi aydınlar tarafından literatüre kazandırılan bir tabirdir. Doğal güzelliklere önem veren bu hümanist aydınlar, medeniyetten uzaklaşarak, yeni yerler keşfettikleri ve huzur dolu zamanlar geçirdikleri tekne gezilerine “mavi yolculuk” adını vermişlerdir. Klasik tanımıyla mavi yolculuk turu; özel bir tekne kiralayarak Ege ve Akdeniz kıyılarını koy koy keşfetme imkanı veren, genellikle 4 – 7 gün süren bir tatil konseptidir.

Neden Mavi Yolculuk Turlarını Tercih Etmeliyiz?

Mavi yolculuk turları sizi büyük kentlerin trafik, kirlilik, kalabalık gibi faktörler sonucu oluşan stresli ortamından uzaklaştırmanın yanı sıra gündelik hayatınızın sıradanlığının dışına çıkararak keyifli zaman geçirmenize de olanak verir. Denizin üzerinde, dalga sesleri eşliğinde günbatımı, gündoğumu ve yıldızları izleme fırsatı vererek, doğayla bütünleşmenizi sağlar ve ruhunuzu dinlendirir. Az ve öz eşya ile muhteşem bir tatil geçirme fırsatı sunar.

Mavi yolculuk turunda tatilinizin mimari tamamen siz olursunuz. Teknedeki vaktinizi dilerseniz sakin, kendinizle ve doğayla baş başa kalacağınız ve dinleneceğiniz bir şekilde, dilerseniz bol aktiviteli ve eğlenceli bir şekilde geçirmeyi seçebilirsiniz. Bu tatil çeşidinde sabit bir lokasyona bağlı olma zorunluluğunuz yoktur. Diyelim ki, bir koyda sıkıldınız veya o koyu kalabalık buldunuz, teknenizi kolaylıkla başka bir koya demirleyebilirsiniz. Konforunuzdan taviz vermeden, kısa sürede çok fazla yer görebilirsiniz. Bodrum’da başladığınız gününüzü Dalyan’da balık yiyerek sonlandırabilirsiniz.

Mavi yolculuk turu sıradan bir deniz ve güneş tatilinden daha fazlasını sunar. Gidilen koylardaki tarihi güzellikleri de keşfetme imkanı verdiğinden bir kültür turizmi olarak da değerlendirilebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı, mavi yolculuk turu günümüzde sadece deniz tutkunları tarafından değil, giderek büyüyen bir kitle tarafından tercih edilen bir tatil alternatifi haline gelmiştir.

Hangi Tekne Tipleri Mavi Yolculuk Turu İçin Uygundur?

Geleneksel Ahşap Tekneler

Türkiye’de mavi yolculuk turu için en uygun tekne tipleri, ülkemize özgü geleneksel ahşap teknelerdir. Hem motorlu hem yelkenli olan bu tekneler 3’e ayrılmakla birlikte, en çok tercih edilen çeşidi gulettir. Mavi tur gulet kiralama seçeneği ile siz de konforlu bir şekilde mavilikleri keşfe çıkabilirsiniz.

Türkiye Mavi Yolculuk Turları

İlk Mavi Yolculuk Turları Nasıl Başlamıştır?

Halikarnas Balıkçısı mahlasıyla da bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı, o zamanlar ufak bir balıkçı köyü olan Bodrum’a sürgün yediğinde 39 yaşındaydı, kara talihine sitem edip Bodrum’a vardığında gördüğü manzara onu oldukça etkilemişti. Daha sonraları hakkında kitaplar yazacağı köyün güzelliği karşısında büyülenmiş ve onu hemen kendine bağlamıştı. Cevat Şakir Kabaağaçlı bölgenin arkeolojisi ve mitolojisi hakkında yazdığı eserlerle birçok arkeoloğu, tarihçiyi ve yazarı derinden etkilenmiş; onların bu alanlara yönlenmesine sebep olmuştur.

O zamana kadar sıradan bir sahil kasabası olan Bodrum’da insanlar geçimini balıkçılık ve süngercilikle sağlıyordu. Yazar arkadaşları Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu ve Azra Erhat’ı yanına alan Cevat Şakir Kabaağaçlı, kasaba tekneleriyle Gökova’ya yolculuklar yapmaya başladı. Bu yolculukların adı daha sonraları mavi tur ya da mavi yolculuk olanak bilinecekti. Yanlarına beyaz peynir ve İstanköy peksimeti alıp gulet adı verilen güneybatı Türkiye’ye özgü teknelere binerler ve ıssız koylarda haftalar geçirirlerdi. Bu seyahatleri daha özel kılmak için yanlarına gazete ve radyo almaktan imtina ederler; doğa ile bütünleşip tarihte birçok medeniyetin doğumuna sahne olmuş bu eşsiz kıyılara uzun uzun bakarlardı.

Bu mavi yolculuk turları üçlünün o kadar çok hoşuna gitmişti ki, üçü de bunun hakkında kitaplar yazdılar. Daha sonraları meslektaşlarını ve arkadaşlarını da davet eden üçlü, bu mavi yolculuk turlarının ülkenin aydınları arasında bir gelenek haline gelmesine öncü oldular. Nisan’dan Ekim’e kadar insanlar eşsiz guletlere biner ve Ege Denizi’ne açılırdı. Sıcak Akdeniz iklimi, sakin denizleri, usulca esen rüzgarları ve yaşattığı özgürlükle mavi yolculuk turu benzersiz ve şairane bir deneyim sunuyordu.

Günümüzde Mavi Yolculuk Turları

80’lerde artan tekne sayısı ve rekabet sonucu ucuzlayan mavi yolculuk turlarının popülaritesi hızlıca artmaya başladı. Dünyanın her yanından insanlar mavi yolculuk turu deneyimi yaşamak için Türkiye’ye gelmeye başladılar. Gündüz güvertede uzanıp gece eğlenirler, antik harabeleri ziyaret edip batık şehirlerin büyüsüne kapılırlardı. Benzersiz bir deneyim yaşayan turistler Türkiye’ye hayran kalıp hep geri geldiler, tıpkı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir 

Ana Sayfa
Yatlar
Giriş Yap
0 Bildirimler
Diğer